ຊີວະປະຫວັດຫຍໍ້ຂອງ ສະຫາຍ ຫງວຽນ ຟູ ຈ້ອງ ເລຂາທິການໃຫຍ່ ປະທານປະເທດ ແຫ່ງ ສສ ຫວຽດນາມ


...

22.02.2019 9:47     

   ຊື່ ແລະ ນາມສະກຸນ: ຫງວຽນ ຟູ ຈ້ອງ

ວັນ, ເດືອນ, ປີເກີດ: 14 ເມສາ 1944 ບ້ານເກີດ: ຕາແສງດົງໂຫຍ, ເມືອງດົງແອງ, ນະຄອນຫຼວງຮ່າໂນ້ຍ ລະດັບວິຊາສະເພາະ: ສາສະດາຈານ, ປະລິນຍາເອກການເມືອງວິທະຍາ ລະດັບທິດສະດີການເມືອງ: ຊັ້ນສູງ

ວັນ, ເດືອນ, ປີ ເຂົ້າພັກ: 19 ທັນວາ 1967 ປະຫວັດການເຄື່ອນໄຫວວຽກງານ ໂດຍຫຍໍ້:

12/1967-8/1996: ເຮັດວຽກຢູ່ວາລະສານກອມມູນິດ (ອົງການທິດສະດີ ແລະ ການເມືອງຂອງສູນກາງພັກກອມມູນິດ ຫວຽດນາມ). ໄດ້ຮັບໜ້າທີ່ຕໍາແໜ່ງ ຕາມລໍາດັບດັ່ງນີ້: ເປັນຮອງຫົວໜ້າຄະນະ ຫຼັງຈາກນັ້ນ ຂຶ້ນເປັນຫົວໜ້າ ຄະນະກໍ່ສ້າງພັກ

(8/1983-2/1989); ເປັນກໍາມະການຄະນະບັນນາທິການວາລະສານກໍ່ສ້າງພັກ

(3/1989-4/1990); ເປັນຮອງຫົວໜ້າບັນນາທິການວາລະສານກໍ່ສ້າງພັກ

(5/1990-7/1991); ເປັນຫົວໜ້າບັນນາທິການໃຫຍ່ວາລະສານກໍ່ສ້າງພັກ

(8/1991-8/1996); 8/1996-2/1998: ເປັນຮອງເລຂາຄະນະພັກ ນະຄອນຫຼວງຮ່າໂນ້ຍ;

2/1998-1/2000: ເປັນກໍາມະການກົມການເມືອງ ຄະນະບໍລິຫານງານສູນກາງພັກກອມມູນິດຫວຽດນາມ, ຮັບຜິດຊອບວຽກງານແນວຄິດ - ວັດທະນະທໍາ ແລະ ວິທະຍາສາດການ ສຶກສາຂອງພັກ;

8/1999-4/2001: ເຂົ້າຮ່ວມໃນຄະນະປະຈໍາການກົມການເມືອງ ຄະນະບໍລິຫານງານສູນກາງພັກກອມມູນິດ ຫວຽດນາມ;

1/2000-6/2006: ເປັນເລຂາຄະນະພັກນະຄອນຫຼວງ ຮ່າໂນ້ຍ (ສະໄໝທີ XII, XIII, XIV).

3/1998-8/2006: ເປັນຮອງປະທານ, ປະທານສະພາ ທິດສະດີສູນກາງ, ຮັບຜິດຊອບວຽກງານທິດສະດີຂອງພັກ ກອມມູນິດຫວຽດນາມ;

6/2006-7/2011: ເປັນປະທານສະພາແຫ່ງຊາດ ສາທາລະນະລັດ ສັງຄົມນິຍົມ ຫວຽດນາມ (ຊຸດ XI, XII);

1/2011-1/2016: ເປັນເລຂາທິການໃຫຍ່ຄະນະບໍລິຫານງານສູນກາງພັກກອມມູນິດຫວຽດນາມ (ສະໄໝທີ XI);

1/2016: ເປັນເລຂາທິການໃຫຍ່ຄະນະບໍລິຫານງານສູນກາງພັກກອມມູນິດ ຫວຽດນາມ (ສະໄໝທີ XII);

10/2018 ເຖິງປັດຈຸບັນ: ເປັນເລຂາທິການໃຫຍ່ຄະນະບໍລິຫານງານສູນກາງພັກກອມມູນິດຫວຽດນາມ, ປະທານປະເທດ ແຫ່ງ ສສ ຫວຽດນາມ. ກໍາມະການສູນກາງພັກສະໄໝທີ VII, VIII, IX, X, XI, XII;

ກໍາມະການກົມການເມືອງສູນກາງພັກ ສະໄໝທີ VIII, IX, X, XI, XII; ສະມາຊິກສະພາແຫ່ງຊາດຊຸດທີ XI, XII, XIII, XIV.